Final Fantasy

:: Ostatní :: Jiné hry

Strana 6 z 12 Previous  1, 2, 3 ... 5, 6, 7 ... 10, 11, 12  Next

Zobrazit předchozí téma Zobrazit následující téma Goto down

Re: Final Fantasy

Příspěvek pro epileptickejfishCZ za Sat Jan 16, 2010 6:51 am

Kámo, přehlédl si otazník v nadpisu Wink

epileptickejfishCZ
Administrator
Administrator

Poèet pøíspìvkù : 958
Reputace : -1
Počet bodů : 4199
Registration date : 14. 05. 09

Zobrazit informace o autorovi https://twitter.com/epilepticfishCZ

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Leon za Sat Jan 16, 2010 6:53 am

epileptickejfishCZ napsal:Kámo, přehlédl si otazník v nadpisu Wink

To je ještě horší s otazníkem i bez něj...

Moderator
Moderator

Poèet pøíspìvkù : 2668
Reputace : 8
Počet bodů : 5798
Registration date : 27. 02. 09

Zobrazit informace o autorovi http://www.seven.estranky.cz/

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro epileptickejfishCZ za Sat Jan 16, 2010 6:58 am

Ne,otazník z toho dělá otázku Very Happy . Bo toho nechám protože se stejnak zastávám skoro souseda cheers

epileptickejfishCZ
Administrator
Administrator

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Leon za Sat Jan 16, 2010 7:00 am

epileptickejfishCZ napsal:Ne,otazník z toho dělá otázku Very Happy . Bo toho nechám protože se stejnak zastávám skoro souseda cheers

JJ...krom toho to Kachlo ukradl z FFP, kam sem to dal já, když jsem to ukradl z Hideoutu.

Moderator
Moderator

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro epileptickejfishCZ za Sat Jan 16, 2010 7:08 am

To ale nepsal Kachlo, no a hlavně přebíraní novinek je dnes normální. Jinak by kradli všicci kromě původní webky která to přinesla Smile

epileptickejfishCZ
Administrator
Administrator

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Algeroth za Sat Jan 16, 2010 8:02 am

To se nám to tu pěkně rozjelo. A to jen kvůli malé bezvýznamné recenzi. Já si samozřejmě počkám až na recenze těch známnějších serverů a dle toho se rozhodnu.
Já samozřejmě neočekávám od FF styl hry, jaký nabízejí západní RPG, je mi dobře známé, že na toto si japončíci nehrají. Já doufám především v zajímavý příběh (ač asi těžko nějak převratný) a zajímavý souboový systém. Právě jeho kritika mě dost překvapila, zrovna zde jsem měl důvěru po předchozích variantách.

Algeroth
Tyrant
Tyrant

Poèet pøíspìvkù : 2119
Reputace : 23
Počet bodů : 5331
Registration date : 08. 03. 09

Zobrazit informace o autorovi

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro epileptickejfishCZ za Fri Mar 05, 2010 6:06 am

O víkendu jdu hodit bulvu na FFXIII , čeknu obě verze Smile , tak co kdo má před objednáno?

epileptickejfishCZ
Administrator
Administrator

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Leon za Fri Mar 05, 2010 6:24 am

epileptickejfishCZ napsal:O víkendu jdu hodit bulvu na FFXIII , čeknu obě verze Smile , tak co kdo má před objednáno?

Jak hodim bulvu? Oficiálně jsou k dostání až od 9. března, dřív ne. Já mám objednáno na osobní odběr v úterý ráno, tak už bude odpoledne hrát. Těším se, i když počítám s tím, že to bude po hratelnostní stránce spíš průměr, ale příběh, grafika a hudba mi to krásně vynahradí. Wink

Moderator
Moderator

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro epileptickejfishCZ za Fri Mar 05, 2010 7:05 am

Kámoš má mladou v jednom menším obchůdku s hrama. Čas od času mají něco dřív ,ale do oběhu to nepustí dřív třeba jako playcentrum.Každopádně to neznamená že si to v tom obchodě nebo jejich přátelé nezahrají dřív.

O Audio/Video se nebojím dále se uvidí ale vidím to na dobré cestě albino

A kdyby náhodu , tak tu mám ještě jedno koně co bude koncem měsíce venku ...

... i když asi s menším potenciálem.

epileptickejfishCZ
Administrator
Administrator

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Leon za Fri Mar 05, 2010 7:32 am

Já se o FF XIII taky nebojím, ale ta hratelnost asi bude jen průměr, není náhodou, že si na ní stěžujou úplně všichni. U mně jde u her o příběh, takže v tomhle zase FF XIII boduje.

Moderator
Moderator

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro epileptickejfishCZ za Fri Mar 05, 2010 7:46 am

V podstatě je důležité aby mě hra bavila(já to ani nedefinuji i když někdo definuje a dokáže říct u mě je to grafika nebo příběh po případě b.s. či něco jiného) a pak je vyhráno,nemusím řešit co ostatní Smile .

epileptickejfishCZ
Administrator
Administrator

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Leon za Fri Mar 05, 2010 10:55 am

epileptickejfishCZ napsal:V podstatě je důležité aby mě hra bavila(já to ani nedefinuji i když někdo definuje a dokáže říct u mě je to grafika nebo příběh po případě b.s. či něco jiného) a pak je vyhráno,nemusím řešit co ostatní Smile .

Už jí mám, koupil jsem jí v Playcentrum, díky fisku Very Happy

Je to po hodině hraní zatím dobré, velmi dobré. Wink

Moderator
Moderator

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro epileptickejfishCZ za Fri Mar 05, 2010 6:29 pm

Hej, no tak jsem rád že jsem pomohl vivi Jak si tedka daleko ?

epileptickejfishCZ
Administrator
Administrator

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Leon za Fri Mar 05, 2010 10:29 pm

epileptickejfishCZ napsal:Hej, no tak jsem rád že jsem pomohl vivi Jak si tedka daleko ?

Děkuju moc, pomohl si mi. Jsem pořád na začátku, hned potom, co Snow zaviní smrt Hopeovi matky. Mám odehráno asi 45 minut. Dnes do toho vlítnu na plno. Zatím je to skvělé!!! Grafika, hudba, příběh...jen ta linearita je až moc přímočará.

Btw mrkni kdyžtak na můj PSN profil, už tam mám první FF XIII trofej Wink

Moderator
Moderator

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro epileptickejfishCZ za Sat Mar 06, 2010 2:57 am

Já na to po obědě taky vlítnu a snad si to taky odvezu domu drunken , já jsem zvědavej na tu linearitu přece jenom FFX taky nebylo žádné gta a otevřelo se až hodně za polovinou.

epileptickejfishCZ
Administrator
Administrator

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Leon za Sat Mar 06, 2010 3:02 am

epileptickejfishCZ napsal:Já na to po obědě taky vlítnu a snad si to taky odvezu domu drunken , já jsem zvědavej na tu linearitu přece jenom FFX taky nebylo žádné gta a otevřelo se až hodně za polovinou.

Tak zas tak strašně lineární není, ze začátku je to rovná dálnice asi hoďku, ale potom už je to dost rozlehlostí podobný FF X. Mám radost, už mám 3 hodiny nahráno a je to úchvatná hra, taky už píšu recenzi...

Moderator
Moderator

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro epileptickejfishCZ za Sat Mar 06, 2010 3:15 am

Po třech hodinách jo Smile ,nejsou to spíš poznámky k recenzi Very Happy ? Za chvilku se na obědvám a pádím za třináctkou cheers

epileptickejfishCZ
Administrator
Administrator

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Algeroth za Sat Mar 06, 2010 4:24 am

No tak to jsem zvědav na vaše dojmy z hraní (samozřejmě po více než třech hodinách). Ať vím, zda do toho jít či ne. I když teď bude mít asi přednost ještě Heavy Rain.

Algeroth
Tyrant
Tyrant

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Leon za Sat Mar 06, 2010 5:15 am

Já říkám ano! Tady je kousek z mé připravované FF XIII recenze, tak snad třeba pomůže v rozhodování...jo a ještě není kompletní, přeci jen počkám do konce, ale je tam vše, co už by nebylo řečeno dříve v jiných amerických a japonských recenzích.

Spoiler:
Existuje několik druhů recenzí, na které můžete narazit, a na které spočine vaše zvídavé oko. Od recenzí obvyklých, kde se hodnotí a recenzuje tradiční měsíční příděl herních novinek, přes očekávané pecky, na které se hráči těší celé měsíce, až po recenze sváteční, to většinou když vychází hra, která se již před svým vydáním stane legendou a předmětem nekončících debat. Recenzovat některou z vlajkových sérií samotných konzolí, ať již jde o Resident Evil, Metal Gear Solid, Final Fantasy či Tekken, je skutečně nevšední recenzí. Každý takouvou hru očekává s nadšením, obavami a naplněn svými vlastními očekávaními, která si za určitou dobu nastřádel z desítek trailerů a desítek přečtených předrecenzí. Mnohdy si hráči a fandové sami vysní své vzdušné herní zámky a když hra vyjde, tak se jejich nadšení a očekávání zhroutí jako domeček z karet, protoža hra, kterou tak dychtivě očekávali, je ve skutečnosti notně vzdálená jejich původní představě. Nejhorší je, že vinu za své nesplněné přání o hře snů často dávají za vinu hře samotné, která však za takové věci nemůže, a vznikají tak spousty a spousty pokřivených recenzí, názorů, hodnocení a zbytečně rozčílených debat. Kdopak by se ještě nedoslechl o pohádce jménem Final Fantasy. Pohádka, která začala v době, kdy se například na mapě Evropy rozvalovaly státy, které dnes již neexistují (jako například SSSR či ČSSR, že?). Pohádka, která začala prázdnou pokladnou vývojářské firmy Squaresoft, a bláhovým nápadem na poslední hru, na "poslední fantazii", která se měla stát záchranou krachující firmy. První FF vytáhla firmu za uši z finančních problémů a nastartovala předlouhou herní sérii, která velmi výrazně změnila současnou tvář herního průmyslu. V těchto dnech sérii přiroste již třináctý díl (dohromady asi třicátý, pokud tedy započítáme všechny kompilace, spin-offy, sequely, prequely atd., a to už vůbec nemluvě o mnoha FF anime a GCI filmech). Jsou v podstatě dvě FF XIII. Jedna je mýtus, který byl tvůrci a jejich neukojitelnou žíznivostí po větší slávě a penězích uměle zpopularizován a tlačen na americký trh a na Xbox 360, jenž ze špičkového JRPG udělal hru, která dokáže vše na světě a všichni ji budou bezmezně milovat a obdivovat. Ta druhá je hra samotná, tedy prvotřídní RPG kalba, která grafickým a hudebním zpracováním okouzlí mnohé, ale jako hra samotná je jen lepší průměr. Odstraňme z FF XIII název Final Fantasy a dostaneme "pouze" nejlepší konzolové RPG s nejlepší grafikou, které jsou schopnosti PS3 a Xbox 360 možné. Je to málo?

FF XIII je jednou z nejočekávanějších her roku 2010, tedy nejočekávanější v západním světě, protože Japonci si hru užívají již od prosince minulého roku. FF XIII je pokračování, které mělo být původně vydáno již na PlayStation 2, ale po zjištění možností, které skýtá PlayStation 3, se tvůrci rozhodli, že třináctý díl vydájí právě na novou generaci konzolí. Spolu s PlayStation 3 se Final Fantasy XIII objeví i na Xbox 360. Již dlouho dopředu bylo oznámeno, že souběžně s hrou budou vydány i další kompilace, které dohromady utvoří celek, který se nazývá "Fabula Nova Crystallis". Poprvé byla FF XIII představena na herní konferenci E3 roku 2006. Od té doby se vedou vzrušené debaty o tom, kam se FF XIII vydá. Bude pokračovat tam, kde FF XII skončila, tedy v přetvařování žánru JRPG a znovu je spojí s prvky západních RPG? Nebo se série po mnoha negativních reakcích vrátí k hodnotám, se kterými slavila úspěch u FF VII a FF X? Anebo se pustí úplně jinou cestou a stvoří novou originální FF? Narozdíl od let 2006 - 2009 nyní už odpoveď znám. FF XIII udělala krok zpět, přeskočila FF XII, a vrátila se k herním i příběhovým prvkům, které byly právě u FF X. Pokud jste tedy uvítali změny u dvanáctého dílu a hru si užili do sytosti, a to samé očekáváte od třináctého dílu, tak předem říkám, že budete zklamáni a hra se vám nejspíše líbit nebude. Ale pokud jste změny v minulém díle neuvítali a se slzami v očích vzpomínali na díl desátý nebo sedmý, tak vás FF XIII nadmíru nadchne. Řekneme-li to zjednodušeně, tak FF XIII, stejně jako například FF X, stojí na příběhu, hudbě a filmovém pojetí, zatímco hra celá je lineární a hratelnost jednoduchá, zábavná, osvěžující, ale zároveň není ničím vyjímečná. FF XIII sází na filmový příběh plný emocí, grafické nádhery a překrásné hudby. Hratelnost je jaksi druhotná, vedlejší a je vidět, že tvůrci jí nevěnovali ani zdaleka tolik času a prostoru, jako mohli. Pokud vám tento aspekt u her obecně vadí a zastáváte názor, že hry hlavně hrát a teprve pak se dívat, tak FF XIII zřejmě pro vás nebude to pravé. Tím však nechci nikoho odrazovat, právě naopak, směle jí doporučím každému, kdo má rád velkolepé dobrodružství a nenáročnou obtížnost.

Začněme tím, čím si vždy FF získává respekt, uznání, a co jí ani nejzarytější oponenti nemůžou upřít, a to je grafika. Už první trailery jasně ukázaly, kdo že vyhraje cenu pro nejdokonalejší next-gen na PS3. Grafika FF XIII je bezesporu nejlepší konzolovou grafikou, na kterou se i graficky nejdokonalejší hry na PC musí dívat s obavami a uznáním. Hodí se k ní jen jedno slovo: impozantní. Při plném zobrazení 1080p na Full HD tv se před hráčem zobrazí vizuální nádhera, která nemá v herní historii obdoby. Co jiného ale také čekat o FF, že? Tím však nechci říct, že by grafika byla bezchybná a nevyskytl se žádný grafický bug. U postav se vlasy ne vždy vlní tak, jak by měly, a někdy se nad nimi vznáší téměř pixelové pruhy. Nápadné je to především u hlavní postavy Lightning. Když jsou postavy v pohybu, tak si ničeho nevšimnete, ale když se zastaví, tak vlasy působí na nádherném pozadí jako kusy špagátu. Časem si na to zvyknete, ale ze začátku to kazí jinak perfektní grafický dojem. Občas na hráče vybafne sem tam i nižší rozlišení textur, ale takových míst je vzhledem k délce hry velmi málo. Alespoň ze začátku by jistě neškodila větší různorodost prostředí, než jen "dálnice", která se táhne vpřed jako monstrózní žehlící prkno. Přesto zpracování většiny lokací bere dech a skutečná nádhera se jen na chvíli zastavit a pozorovat okolí. Mimika postav a jejich pohyby jsou nadmíru přesvědčivé a realistické, což hře dává úplně jiný rozměr. Díky skvěle zvládnuté grafice budete každou příběhovou vsuvku a FMV doslova hltat a nikdy vás nepřestanou nudit. Toť hra samotná. FMV jsou dokonalé. Opět nás tedy čeká hra vě třech "rozměrech", kterými je hra samotná + boje, příběhové cutscény a nádherné FMV. Grafika si jasně zaslouží maximální hodnocení.

Další částí, která příjemně překvapí, je zpracování příběhu. U dvanáctého dílu byla příběhová složka zatlačena záměrně do pozadí a vyzdvihnuta hratelnost. U FF XIII je to přesně naopak. Na příběhu hra stojí, ona sama je příběh, který je prokládán jen jakousi malou RPG minihrou. Pokud má již někdo pečlivě zkouknuté všechny trailery, tak jste se připravili o mnoho zážitků a příběh vás zas až tolik nepřekvapí, protože trailery řekli téměř vše, bohužel. Kdo má za sebou odehrány stovky hodin všemožných RPG příběhů a příběhů FF, tak také nebude až příliš překvapen, i když určité příběhové zvraty v druhé polovině hry jsou poměrně nečekané. Zakončení hry je však perfektní, nebudu pochopitelně říkat, zda se jedná o konec dobrý nebo špatný, ale mnoho z nás se shodne na tom, že přeslazené americké happy endy (jako u FF VIII, FF IX nebo FF XII) nezanechají v hráči takové pocity, jako právě truchlivý či otevřený konec, který mnohdy donutí hru hrát ještě jednou. Příběh je to hlavní, proč si FF XIII pořídit. Teď zkusím bez zbytečného prozrazení děje nastínit linii příběhu.
Hra je poměrně netradičně rozdělena celkem do třinácti kapitol, ve kterých odhalujete příběhy svých sedmi hrdinů, historii a mytologii světa a bojujete za jeho záchranu. Příběh je klasicky stavěn na složitých a velmi psychologicky vykreslených charakterech, které mezi sebou utváří složité vztahy. Každá z postav má jiný pohled na život a na okolní svět, ale také na členy vaší party. FF XIII opět kopíruje 100x zkopírované charaktery, které už z minulých dílů a jiných JRPG známe: hlavní hrdina, tichá, zamlklá a tajemná Lightning (poprvé od FF VI má FF znovu ženskou hlavní postavu), komický a ztřeštěný afroameričan Sazh (má v afro háru ukrytého malého Chocoba), mladý chlapec Hope (je zasažen zrátou matky, kterou zavinil Snow, a mezi nimi vznika velmi silný a lidský příběh), veselé culíkaté děvče Vanille (má vřelý vztah k Snowovi a Hopeovi), zbrklý a zapálený bojovník Snow (jeho snoubenkou je Serah, sestra Lightning, což se nevyhne četným sporům mezi všemi třemi), tejemná žena Oerba(dřívější nepřítel a nyní váš spojenec) a nakonec Serah (poněkud smutná postava celé hry). Postavy jsou skutečně nádherné, a to nejen vizuálně, ale i jejich povahy a emoce jsou tak čisté, opravdové a lidské, že přestáváte sledovat hru, ale sledujete film téměř se skutečnými herci. Každý si najde toho svého oblíbence a favorita, se kterým se ztotožní a bude prožívat jeho radost i smutek. Od dob FF VII ještě žádná FF neměla tak sympatické a originální postavy, jako právě FF XIII.
Příběh samotný je velmi lákavý. Vše se odehrává ve světě jménem Pulse, kde před mnoha stovkami lety vytvořila mocná bytost (The fal´Cie) plovoucí a utopický kontinent v atmosféře planety, který záměrně izolovala od surového a pustého světa dole, který se nazívá Gran Pulse. Mocná The fal´Cie pověřila také stroje, aby chránili tento kontinent, který se brzy začal nazývat Cocoon, ale aby i zabraňovala lidem dozvědět se více i světě dole, který však vůbec pustý není. Oba světy mají své problémy, které se ještě zhorší, když se oba světy začnou stále více prolínat. Hra začíná vyprávěním Vanille o tom, co se odehrálo, takže sledujete to, co se již stalo. Prostě obdoba Tidusova "Listen to may Story" z FF X. Hned v prvních vteřinách a minutách jste svědky manumentální bitvy povstalců na Cocoonu s vojáky bezpečnostních sil. Od prvních minut až do konce hry se na vás bude neustále řítit příval nových a nových událostí, který vás nenechá vydechnout. Celé dobrodružství je prokládáno neuěřitelným množstvím vtipných a legračních situací, které skutečně rozesmějí, stejně tak jako množstvím smutných a vážných situací, které v hráči rozhodně něco zanechají. Stejně jako grafika i příběh si zaslouží chválu a uznání a rozhodně se jedná o jeden z nejlepších next-gen příběhů. Osobně jako dlouholetý fanda FF bych ho mohl bezpečně dát na roveň skvělému příběhu ve FF VII.

Ale pojďme už k tomu, co zajímá hráče především: hratelnost. Základem každého RPG je soubojový systém a ani FF série není vyjímkou. Prvních deset dílů FF mělo pouze náhodné souboje, které se pro sérii staly jedním z jejich hlavních znaků. Ve dvanáctém díle byly náhodné souboje vymazány a bitvy byly real time s prvky strategie (jak by taky ne, když vývoj měli na starosti tvůrci legendární Vagrant Story). Jaký je bojový systém u FF XIII? Nepřátelé jsou na mapě předem vidět, ale po kontaktu s nimi se boj automaticky přesune do předem vygenerované battle arény, tak, jak to známe z dřívějších dílů. Postavy v takové battle aréně stojí na místě a pouze čekají, až zadáte příkazy. No stojí, stojí pouze vůdce skupiny, kterého jako jediného můžete ovládat, protože ostatní dvě postavy v bitvě (ano, opět se vrací trojčlenná aktivní parta) jsou řízeny počítečem. Když vůdce, kterého ovládáte, zemře, tak je konec hry, a to bez ohledu na to, jestli zbylé dvě postavy stále stojí s plným HP. To je nemilé a jistě to mnohé v bojích čeká. Boje jsou strašlivě rychlé a místy i dost nepřehledné (to hlavně v případech, kdy se do boje zapojí třeba pět a více nepřátel). Jsou sice zábavné, rychlé, ale velmi jednoduché. Než si stačíte vůbec uvědomit, že bojujete a budete se snažit převzít otěže boje do vlastních rukou, tak váš intelegentní partner či partneři nepřítele rozdrtí a je konec. Většina bitev se tak rychle změní v pouhé mačkání tlačítka X a rychlé vyřízení nepřátel. Boje jsou tak od druhé poloviny hry přinejmenším nudné. Aby byly boje ještě jednodušší, tak až bitva skončí, tak se vaše postavy automaticky vyléčí na maximální HP a ze všech negativních statusů. A krom toho z nepřátel vypadávají Potiony, Phoenix Downy a jiné dobroty, které ale právě díky jednoduchosti bojů a automatickém léčení téměř nevyužijete. Pouze v bojích s bossy budete muset trochu více zapřemýšlet, taktizovat a sem tam si hodit nějakou tu léčivou láhvičku. Po skončení každého boje vám vyjede tabulka s hodnocením v podobě pěti hvězdičkové stupnice. Záleží na čase, který vám boj zabere, kolikrát jste se vyléčily, které damage jste utrpěli, a které naopak rozdali, atd. Ale vzhledem k jednoduchosti bojů vám stejně často budou vyskakovat maximálně tři, čtyři nebo pět hvězdiček. To k bojům zatím pouze všeobecně.
Do FF XIII se tak vrací slavný ATB (active time Batle) systém. Všechny své akce v bitvě vyberete buď sami ručně nebo to necháte na umělé inteligenci kliknutím na tlačítko "Auto-battle". V tom případě budou automaticky použity útoky v optimálním řešení, která se proti nepříteli hodí. V boji máte na výběr hned několik příkazových okének: Auto-battle, Abilites, Techniques a Item. Do osudu bitvy zasahuje i zcela nový prvek, který se nazývá "sttager". Stagger zvyšuje množství paseky, kterou vaše útoky provedou. Pokaždé, když narazíte na nepřítele, tak se nepřátelům každým vaším útokem zvyšuje procentuální ukazatel, který násobí sílu vašeho útoku. Pro příklad: když nepřítele zraníte a doplníte mu takhle ukazetel na 500%, tak je váš další útok silnější rovnou 5x, než útok základní. Je to sice trochu složitější, ale po čase se s ním naučíte pracovat. Oni boje vůbec celkově vzato jsou mnohem složitější a nepřehlednější, než by bylo zdrávo a než by jim odpovídala jejich lehkost. S čím však tvůrci opravdu přestřelili je výběr a vůbec funkce bojových povolání ve hře. Máte jich na výběr celkem šest a můžete je různě kombinovat. Každé povolání má své útoky a kouzla, ale jejich provedení má na starosti AI v bitvě, takže za vás bude počítač vesele útočit a léčit s minimální možností toto ovlivnit. V bitvě můžete vaše povolání přehazovat a měnit, ale pouze u všech na jednou. Takže jestli jste spokojeni se svým povoláním, ale nelíbí se vám, co dělají vaši parťáci, tak s tím nemůžete udělat nic bez toho, aby jste nezměnili povolání i sobě. Smutné, líní hráči budou štěstím bez sebe, ale ty zkušenější a náročné to odradí. V pozdější fázi hry se k tomu ještě přidají oblíbení Summons, kteří se ve FF XIII však jmenují Eidolons, a už vůbec nejde o klasické Summons, ale spíše o trapnou parodii na Transformers, kdy se Eidolons mění na roboty (u Ligthning je to jakýsi robotický kůň, u Snowa motorka a u Sazhe rovnou automobil). Není zde čas a prostor zmiňovat další možnosti v boji, ale mohl bych to jednoduše shrnout, že se jedná o zbytečně složitý bojový systém, který v konečném součtu jaksi skřípe, a to někdy pořádně. Přesto kdybych měl udělit jen hodnocení za bojový systém, tak by to byla čistá sedmička. Je slušný, ale nic víc.
Stejně jako u FF X, tak ani u FF XIII neexistuje žádný Level Up systém, kdy se postavy automaticky vyvíjejí postupem na vyšší LV. Možná, že si ještě pamatujete na skvělou Sphere Grid u FF X. Něco podobného je i ve FF XIII. Zde je jakási krystalová mřížka, nazvaná "Crystarium", kde si ke každému povolání vlastním výběrem určujete hodnoty typu: HP+15, Strenght+4, Magic+15 nebo různá kouzla a schopnosti. K pohybu po mřížce a k získání těchto schopností potřebuje určitý počet tzv. "Crystogen Points", které dostáváte za odměnu v bojích. Rozdíl mezi Sphere Grid a Crystarium je ten, že je Crystarium o hodně menší a zkromnější než Sphere Grid, ze které mají ještě mnozí do teď noční můry, a také ten, že každá postava ve FF XIII má Crystarium úplně jiné. To znamená, že všechny postavy mají své vlastní schopnosti a útoky, které mohou mít pouze oni. Crystarium je velmi příjemný a jednoduchý na pochopení. Právem patří k těm lepším vylepšovacím systémům ve FF a jiných JRPG.
K hratelnosti patří například i přehledné menu, které má FF XIII snad nejlepší ze všech FF. Ještě nikdy nebylo menu a inventář tak přehledný, živý a skutečně nádherný, jako nyní. Ve FF XIII máte možnost si vylepšovat své zbraně z předmětů, které padají z nepřátel, možnost plnit několik nepovinných úkolů, jako třeby lovy, jezdit na Chocobech atd. Je toho sice hodně, ale ve srovnání s ostatními díly to příliš zavání zbytečným zlehčováním a zestručňováním pro nenáročné americké publikum. Přílišná linearita prvních 2/3 hry (přibližně asi 30 hodin), kdy v podstatě chodíte a pobíháte jen po nepříliš rozlehlých lokacích a po zmenšené mapě světa (obdoba ve FF X), znamená pro mnoho hráčů neztravitelný problém. Hráči, odkojeni např. Oblivionem, budou toto překousávat jen ztěžka a skončí to povětšinou stejně: hru odloží. Stejně tak mnoho hráčů neztráví příliš mnoho příběhových vsuvek. Mně osobně to nevadí (jsem totiž odkojen jistým Panem Hideo Kojimou, který jako jeden z prvních pochopil, že příběh může být silnou zbraní celé hry a dlouhé příběhové scény hře škodit nemusí), ale mnoho hráčů přeci jen hry raději hraje a na se na ně kouká s ovladačem v ruce. Bohužel musím říct, že poměr hry a filmečků je tak 60 na 50. Takže se budete více dívat než hrát. Lineárnost k next-genu moc nesedí, ale sama hru nesráží, to dělá něco jiného: jednotvárnost. Až příliš velká část hry se drží osvědčeného scénáře: lokace, zabít pár potvor, nějaká ta příběhová vsuvka, na konci lokace boss, další příběhová scénka a další lokace atd. Zaráží to o to více, že se do měst a vesnic nedostanete, protože jich tu zkrátka moc není. Důvod? Prý náročnost na výrobu. To samé bylo údajně i u FF X, jenže tam to alespoň šikovně zakombinovali do příběhu (strašlivý Sin ničí všechny velká města atd.). Ve FF XIII však ne. Většinou cestujete po různých plání a svět vypadá pustě a tak nějak nemáte pocit, že je vlastně za co bojovat, že to všechno nebezpečí, co postavy podnikají, není třeba, protože není co zachraňovat a za co bojovat. Vezmeme-li to zase kolem a kolem, tak je hratelnost u FF XIII lepší průměr, spíše osmička, ale po pravdě řečeno, tentokrát se třináctý díl příliš nepřekonal. U FF jsme zvyklí na víc, mnohem víc.

Co s tím? Odsoudíme FF XIII zbytečně k nízkému hodnocení jen proto, že hratelnost je "pouze" nadprůměr? Uděláme-li tu samou chybu, jako tolik recenzentů před námi a po nás, že budeme hodnotit jen hratelnost, tak dáme FF XIII 7/10. Ale takový já nejsem a věřím, že nejsem sám, který umí věci vidět v celku a hodnotit hru celou a ne jen vyzvedávat to, co mě nejvíce zklamalo, a srazit za to celou hru. Špičková grafika, příběh a hudba zvedají hru za uši z hratelnostního nadprůměru takovým způsobem, že máme rázem z FF XIII třetí nevodobě nejlepší FF a jednoznačně nejlepší JRPG na současnou generaci konzolí. O maximálním hodnocení nemůže být ani řeči, protože hra není revoluční a nepřináší nic vyloženě nového. Nebudu teď hodnotit značku a třináctý díl něčeho, co všichni dobře známe, ale bude hodnotit pouze Final Fantasy XIII tady a teď. Má 9/10, s hodně odřenýma ušima, ale má jí.

Ještě pár slov na konec:
FF XIII se zkrátka vydala jinou cestou, než její předchůdci. Už z vývoje hry bylo patrné, kam bude mířit a kam se bude chtít dostat a uchytit. Celé to umělé zpopularizování a nafouknutí bubliny jménem "Final Fantasy XIII", která přepíše dějiny videoherního průmyslu, celé to záměrné zjednodušovávání a osekávání FF XIII mělo jen jeden cíl: prorazit na Xbox 360 a do mnoha amerických domácností s cílem většího zisku. Právě to zjednodušení pro americké Xbox opičky mnohé z nedočkavých fanoušků odradí a zklame. Hra sama je však výtečná, ale bohužel s ní lační Páni Dolárkové ve Square-Enix spojili něco, za co FF XIII nemůže, a co jí strašlivě poškodilo. Já to beru především jako možnost a šanci pro jiné hráče, než pro které byly mířeny dřívější díly, aby k Final Fantasy našli cestu i oni. FF neztratí své fanoušky, ale přibudou jí jiní, kteří sice tuze rádi střílí a teprve pak se ptají a koukají, co zasáhli, ale FF si užijí dvojnásob, než mi ostatní. Masová bublina se jménem "Final Fantasy XIII" konečně splaskla a co zůstalo? Špína odplavala pryč a zůstala překrásná, zábavná a nevšední hra, která na PS3 a Xbox 360 dosud chyběla. Tak na co ještě čekáte? Osedlejte svého Chocoba (nebo ho nechcte, aby osedlal on vás, jak by mohl vyprávět Sazh) a vyražte na nezapomenutelné dobrodružství.

Moderator
Moderator

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Algeroth za Sat Mar 06, 2010 9:14 am

No, tak to jsi mi tou recenzí moc nepomohl. Sice jsem četl s nadšením, že hra se více blíží FFVII, ale pak už to skoro více odrazovalo než lákalo. Mě tedy rozhodně nevadí, pokud má hra spoustu animací, rád se na ně koukám. Ostatně to jsem měl vždy rád na MGS či FF hrách. Asi holt patřím mezi vymírající druh hráčů ale pro mě je nejdůležitější vlastností hry hratelnost společně s ozvučením (především hudba samozřejmě). Krásná grafika dokáže samozřejmě udělat pro hru hodně ale nesmí to být na úkor toho ostatního. A dle toho, co jsi napsal, po odmyslení skvělého grafického kabátku, dostáváme jen velmi průměrnou hru. Mě tedy naprosto šokovala ta část soubojů, to už tam nemusely být vůbec tedy. Vystihl jsi to velmi přesně s tou bublinou. Okolo této hry byl velký hype který prostě hra neměl šanci napnit. A jak je vidět, tak se i stalo.

Algeroth
Tyrant
Tyrant

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Leon za Sat Mar 06, 2010 9:44 am

Chápu, prostě si zastáncem učení, že "hru především hrát a teprve pak se koukat". Těch je právě hodně, proto tolik negativních reakcí, ale já se tuze rád dívám a FF XIII jsem si už zamiloval. Ale určo zkus, nebudeš litovat, když už nic jinýho, tak aspoň ta grafika stačí. Wink

Moderator
Moderator

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Algeroth za Sat Mar 06, 2010 11:41 am

No je mi jasný, že neodolám a dřívě či později stejně koupím, abych se alespoň kouknul na ty fajnové animace. Jen to asi nedopadne jako v případě FFVII, že by mi ta hra doma ležela ještě za pár let.

Algeroth
Tyrant
Tyrant

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Leon za Sat Mar 06, 2010 12:35 pm

Algeroth napsal:No je mi jasný, že neodolám a dřívě či později stejně koupím, abych se alespoň kouknul na ty fajnové animace. Jen to asi nedopadne jako v případě FFVII, že by mi ta hra doma ležela ještě za pár let.

To asi ne, ale je to ne JRPG na next-gen konzolích, takže tím je řečeno vše...

Ten fisk se nějak nehlásí, buď ho někde přepadli a teď leží ve stoce nebo ho FF XIII pohltila na tolik, že na nás zapomněl. Smile

Moderator
Moderator

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Algeroth za Sun Mar 07, 2010 1:22 am

No vypadá to tak, že se rozhodl FF dohrát na jeden zátah bez jakéhokoliv vyrušování. Tak snad dá brzy vědět.

Algeroth
Tyrant
Tyrant

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Leon za Sun Mar 07, 2010 1:29 am

Mám tu takový problém s mojí 40 GB PS3. Už od pondělka se mi několikrát stalo, že když jsem hrál nebo čuměl na DVD, tak se PS3 zničeho nic vypnula. Prostě zapípala a začalo blikat červený světýlko. Zřejmě žádný YLOD nebo podobně, protože jde vždycky v poho rozchodit, ale dneska ráno se mi to stalo už 4x za sebou, vždycky tak po 20 min hraní. Nevíte někdo čím to je? PS3 se mi zdá v pohodě, už jí mám sice dva roky, ale nikdy s ní žádný problém nebyl. Plánoval sem sice SLIMáka, ale až v létě...

shit a zrovna teď, když mám rozehranou FF XIII Rolling Eyes

Moderator
Moderator

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro epileptickejfishCZ za Sun Mar 07, 2010 6:10 am

Žije nebou už je mrtvá? Jinak konečně jsem se tak dostal k zahratí dema Just Cause 2 -pěkná grafika,asi to bude dobré pískoviště ale brzo se to omrzí, uvidíme až zkusím ,to je vše.

Spoiler:
Nebo jsem snad něco zapomněl zmínit ?? vivi

epileptickejfishCZ
Administrator
Administrator

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Leon za Sun Mar 07, 2010 6:19 am

epileptickejfishCZ napsal:Žije nebou už je mrtvá? Jinak konečně jsem se tak dostal k zahratí dema Just Cause 2 -pěkná grafika,asi to bude dobré pískoviště ale brzo se to omrzí, uvidíme až zkusím ,to je vše.

Spoiler:
Nebo jsem snad něco zapomněl zmínit ?? vivi

YLOD...je to v hajzlu!!! 7x za sebou se mi vždy po pěti minutách hraní vypne...to se přehřívá=příznak YLOD

Moderator
Moderator

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro epileptickejfishCZ za Sun Mar 07, 2010 6:23 am

Máš ještě záruku confused

epileptickejfishCZ
Administrator
Administrator

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Leon za Sun Mar 07, 2010 6:29 am

epileptickejfishCZ napsal:Máš ještě záruku confused

Nemám, už jí mám přes dva roky, budu snad ještě dneska kupovat SLIMa, tam už se to nestane

Moderator
Moderator

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro epileptickejfishCZ za Sun Mar 07, 2010 7:03 am

Až budeš mít doma mrňouse tak nám sem napiš ... a já si mezitím snad vzpomenu co jsem chtěl.

epileptickejfishCZ
Administrator
Administrator

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Sponsored content

Sponsored content